Kitap dünyasının gözü Türkiye’de – Londra Kitap Fuarı 2013 Odak Ülke Türkiye

Türkiye, Londra Kitap Fuarı’na 2013′te Odak Ülke olarak katılımını gerçekleştirecek. Bu sayedeTürkiye’deki yayıncıların uluslararası alanda işbirliği geliştirmelerine ve sektörün daha rekabetçi bir yapıya kavuşmasına destek olunması amaçlanıyor.

British Council, Türkiye’nin Odak Ülke olarak Londra Kitap Fuarı’na katılımını desteklemek amacıyla İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin farklı bölgelerinde çesitli kültür, sanat ve edebiyat etkinlikleri düzenliyor.

Bu etkinliklerden ilki, 2-9 Mart arasında İstanbul ve Konya’da düzenlediğimiz  “Yazarlar Turu” ile başladı. Yazarlar Turu etkinliği kapsamında dünyaca ünlü yazarlar; Anjali Joseph, Evie Wyld, Maggie Gee, Tim Pears ve Tom Connolly Türkiye’yi ziyaret ederek çesitli konu baslıkları altında paneller düzenleyerek sevenleri ile buluştu. Yazarlar Turu ile ilgili fotoğraf ve videolara Flickr http://www.flickr.com/photos/britishcouncilturkey/sets/ ve Vimeo http://vimeo.com/bcturkey/videos adreslerimizden ulaşabilirsiniz.

Türkiye’den ünlü yazarların ve tasarımcıların katılımı ile düzenlenen “Poster Projesi” etkinliğinde ise; Mart 2012-Nisan 2013 tarihleri arasında her ay bir poster tasarlanacak. Her ay farklı bir yazarın kitabından seçtiği bir bölümü farklı bir tasarımcı ile paylaşması sonucu ilerleyecek projede, toplamda 14 tasarımcı ve 13 yazarın katkılarıyla 14 poster üretilecek. 14 ay boyunca sürecek etkinlik kapsamındaki posterleri, her ay düzenli olarak Facebookhttp://goo.gl/jWSIB adresinden takip edebilir ve indirebilirsiniz.

Bu etkinliklerin yanında  düzenlenecek“Çeviri Yarışması”nın detaylarını ve katılım şartlarını da çok yakın bir zamanda duyuracağız.

Leave a Reply

Your email address will not be published.